top of page

העמק הנעלם

השב

העמק הנעלם הוא מסלול מצוקי המתפתל מראש הגלבוע ישר אל עמק חרוד, בין חניון הר ברקן לתל יוסף

הישנה. במהלך המסלול נפגוש נקודות עם סיפורים על אנשי העמק, ונקודות תצפית יפיפיות, אם תטיילו

במסלול תזכו לרדת את הגלבוע באחת הצורות המאתגרות שיש בו.

רמת קושי- קשה, למיטבי לכת.

במסלול יש יתדות וירידות חדות על אבנים שמאתגרות את המטיילים בו. (ניתן לעשות גם בעליה)

חשוב לבוא עם נעליים סגורות, כובע ולפחות 2 ליטר מים לאדם.
בתחילת המסלול חוצים כביש, לשים לב שחוצים בזהירות רבה (אין מעבר חציה).

עונה מומלצת- ניתן לעשותו בכל עונות השנה למעט ימי גשם ולאחריהם. המסלול ברובו חשוף לשמש, לכן העונות המומלצות ביותר הן האביב והסתיו, בנוסף, בעונות החורף והאביב, תזכו גם להתרשם מפריחתו הייחודית של הגלבוע.

אורך המסלול- 4 ק"מ, בערך כ3.5- שעות. יכולה להיות המתנה בירידות אם יש עוד קבוצות.

סימון שבילים הוא אדום.

איך מגיעים?- 

המסלול הוא קווי ולכן מצריך שני רכבים.

הוא מתחיל בחניון הר ברקן בגלבוע ומסתיים בחניון ליד תל יוסף הישנה שבעמק חרוד.
לרכב פרטי- בוויז: "חניון הר ברקן" להתחלה על כביש נוף גלבוע )667(. ו"תל יוסף הישנה" לנקודת סיום. יש חניה מסודרת בסוף ובתחילת המסלול.

* אופציה לבוא עם תחב"צ- קו 53 מעפולה, לרדת בחניון האירוסים וללכת ברגל 900 מטר עד להר ברקן ,יש שביל מסודר בסימון ירוק ובסוף, הולכים ברגל בהליכה מישורית (דרך עפר) עד לקיבוץ חפציבה משם יש קווים או לבית שאן או לעפולה.

?מה נראה בשטח

בהר ברקן- שולחנות פיקניק ותצפית מרהיבה של 360 מעלות על העמק.
חוצים את הכביש ומתחילים ירידה של סימון אדום (יש שלט שמראה את הדרך לעמק הנעלם)

המסלול מתחיל בירידה מתונה ומוצלת יחסית על צלע הגלבוע, בדרך נעבור דרך שבילי עפר שאותם נחצה ונמשיך בירידה למטה על האדום. לאחר מכן נלך בתוך חורשת אורנים קסומה ומוצלת, כדאי לשים לב לסימונים כי בקטע הזה קל להתברבר. מיד לאחר חורשת האורנים אנחנו נכנסים לחלק החשוף של של המסלול וכל נופו של העמק נפרש לפנינו. מגיעים לפיצול כחול-אדום (שביל עפר) וממשיכים ישר באדום, אחרי כמה דקות של הליכה מגיעים לעין הסמל, על שמו של הסמל משה רוזנפלד שנולד במנחמיה והוא הנרצח הראשון של מאורעות המרד הערבי הגדול, אשר עלה באומץ לתפוס את פושעי החקלאות, וארבה עליו כנופיה ערבית ורצחה אותו סמוך למקום, לאחר מכן מצאו האת גופתו בעין סמל. מומלץ לקרוא את סיפורו המלא.

אחרי שהולכים עוד כמה מטרים על צלע ההר בירידה מאוד מתונה מגיעים למצפה רמי, יליד עין חרוד שבעמק שנפל ברצועת הביטחון בדרום לבנון בשנת 87'. במצפה נגלה לפנינו נוף עוצר נשימה, מהרי הגלעד שבמזרח ועד הרי נצרת במערב, אפשר לראות את רכבת העמק החוצה את עמק יזרעאל מחיפה ועד בית שאן, ואת תוואי נחל חרוד הנשפך אל נהר הירדן שבמזרח. ממשיכים הליכה קצרה לכיוון הירידה המצוקית, ומגיעים לתחילת העמק הנעלם. את העמק הנעלם נלך בזהירות ובסבלנות, לשים לב לסימון ולא לקצר את השביל. יש המון יתדות וירידות תלולות במהלך ירידה זאת, הירידה חשופה לגמרי לשמש כמעט בלי נקודות צל, ובעונות חורף ואביב כדאי להיזהר מפריחת הסרפדים. בסוף הירידה יש מבנה בו יש באר ששימש את תל יוסף בשנותיו הראשונות. ועץ גדול שניתן לנוח לצילו. כבר משם אפשר לראות את סוף המסלול- תל יוסף הישנה ממולנו, אנחנו נקיף את השדה מצד ימין בהליכה מישורית וחשופה ונגיע לסוף המסלול. במקום זה בשנת 1921 הקימו אנשי פלוגת העבודה את תל יוסף הישנה ממש בצילו של הר הגלבוע, לאחר שנה בגלל מחלוקות וביצות שהיו שם, החליטו להעביר את תל יוסף לנקודה איפ שהיא נמצאת היום.  שמה תל יוסף נקראת ככה ניתן לה לזכרו שם יוסף טרומפלדור.

 מחכים לכם ...

העמק הנעלם.jpg
WhatsApp Image 2022-02-10 at 23.29.35.jpeg

לפרטים נוספים והרשמה

טלפון - 04-6626512

קיבוץ מירב

מיקוד 1914800 

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page