top of page

נחל יצפור

רוני אזולאי

17 במרץ 2023

אל אחד הנחלים היפים שזורמים מהגלבוע לעמק

שם הפרויקט
'כל אחד יכול'– הנגשת טיולים בחיק הטבע לאוכלוסיות בעלי הצרכים המיוחדים
תיאור תמציתי של עיקרי הפרויקט
רקע על עמותת כח צביקה ומרכז סיור גלבוע מעיינות
צביקה קפלן נפל בשנת 2014 במהלך מבצע 'צוק איתן' בתפקיד קצין האג"ם של סיירת גולני, משפחתו, חבריו ומכריו שאהבו והעריצו את דמותו המיוחדת, החליטו מתוך הכאב והשכול להקים את 'כח צביקה' - עמותה שתנחיל את מורשתו המושתתת על ערכי מנהיגות, חינוך ואהבת הארץ.
תחת העמותה הוקם מרכז סיור גלבוע מעיינות אשר פועל במרחב הגליל התחתון והעליון, הכרמל והגולן - גוף הדרכת טיולים אשר משתמש במרחב הפתוח ליצור ולחזק את החיבורים בין אדם, אדמה ועם. מרכז הסיור מוציא מסעות ערכיים, טיולים, סיורים וימי שיא, אשר ממשיך את דרכו הערכית והייחודית של צביקה.
על פרויקט 'כל אחד יכול'-
יציאתם של בעלי הצרכים המיוחדים המהווים 10% מהאוכלוסייה בישראל לטיול גם טיול קל ופשוט הוא לעיתים קרובות אירוע מורכב ומאתגר הדורש הערכות ומשאבים רבים ולו רק בגלל העובדה שהטבע אינו כפוף לחוקי ההנגשה המבורכים. כתוצאה מכך הסיכוי של בעלי הצרכים המיוחדים להגיע לסופרלנד או לקניון גבוה עשרות מונים מאשר הסיכוי שהם ייהנו מטיול בשבילים של נחל יצפור, נחל עמוד או נחל תבור.
צביקה קפלן ז"ל הקדיש חלק משמעותי מחייו הבוגרים לנתינה ועשייה לצד אנשים בעלי צריכים מיוחדים. עמותת כח צביקה שהוקמה לזכרו קיבלה על עצמה לאפשר את חווית הטיול בשביליה ובנופיה של ארץ ישראל לכל אחד ואחת. לטובת פרויקט חשוב זה מרכז הסיור מצטייד באביזרים הדרושים להוצאה לפועל של טיולים אלה וצוות ההדרכה שלנו עובר הכשרה ייחודית להדרכות אוכלוסיות מיוחדות. יחד עם צוות ההדרכה שלנו עובדים אנשי מקצוע, מורים, יועצים ואנשים בעלי ניסיון בעבודה בעלי צרכים מיוחדים על התאמת המתודות והכלים לסוגים שונים של צרכים מיוחדים. צוות ההדרכה מבקר בעמותות וארגונים שונים העוסקים באופן שוטף עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.
פרוייקט 'כל אחד יכול' - הנגשת טיולים בחיק הטבע לאוכלוסיות בעלי הצרכים המיוחדים יאפשר לקבוצות וכיתות של בעלי צרכים מיוחדים (כדוגמת, איל"ן, בית הגלגלים, קו לחיים, אולפנת גלעד, שלווה ועוד ועוד) לתת למוטבים שלהם את האפשרות ליהנות ולהרוויח מהחוויה הכל כך מיוחדת של טיול רגלי (או בכיסא גלגלים מותאם) בשביל, בנחל, לפסגת ההר ולמעיין, אשר עד כה ברוב המקרים – נמנע מהם.
צוות ההדרכה שלנו מורכב מבנות שירות ומדריכים בוגרים מקצועיים, יצירתיים ובעלי מוטיבציה. צוות ההדרכה יתאים את המסלול וההדרכה ליכולות של כל קבוצה והייחודיות שלה. צוות ההדרכה יפתח מערכי ואביזרי הדרכה ייחודים והפעלות מגוונות, קבוצות קטנות וציוד מותאם. לעמותת כח צביקה מתנדבים רבים אשר יצוותו לכל קבוצה ויסייעו לצוות ולמשתתפים.
בשנה האחרונה מרכז סיור גלבוע מעיינות בשיתוף עם עמותת 'קו לחיים' הוציא לשטח את ילדי העמותה, כמו כן מספר טיולים עם אולפנת גלעד- בית ספר לילדים בעלי קשיים רגשיים וחברתיים. בעקבות טיולים אלה התחדד לנו הצורך בהתאמה מיוחדת של כל טיול, מסלול והדרכה והחשיבות בהבנת הייחודיות והצרכים של כל קבוצה והמיעוט בגופים שמסוגלים ורוצים לעסוק בפעילויות הללו.
מה הצורך בפרויקט
הטבע הוא של כולנו! זוהי נקודת המוצא שלנו.
קיים צורך אמיתי בהתאמה מיוחדת של אופי ההדרכה ומסלול הטיול לבעלי צרכים מיוחדים על מנת שיתאפשר להם ליהנות מטיולים בטבע ומהחיבור המדהים לארץ דרך טיולים אלה.
מטרות הפרויקט
לאפשר לבעלי צרכים מיוחדים לצאת למרחב הפתוח – נופים, מעיינות, שבילים, אויר לנשימה וליהנות מהדרכה, מסלולים וטיולים מותאמים ו"תפורים" לאותה קבוצת מטיילים.

תקציב ראשוני – מאוד ראשוני
אוטובוס ₪44 ע"ב 45 משתתפים באוטובס (לא כולל מלווים
הדרכה ₪33 ע"ב מדריכה לכל 20 משתתפים
odt ₪10
הזנה ₪45 מלווים מחושבים בפנים, צהריים + כיבוד
סדנאות ₪13
ריכוז ₪6
₪151 לתלמיד
45 משתתפים לאוטובוס
₪6,789 לאוטובוס
אתרים?
בניית מערכי הדרכה ע"פ סוגי צרכים 22000
עזרי הדרכה מותאמים

מדונות 13000 עשר מדונות מותאמות ליקויי שמיעה
אופני טנדם
כסא גלגלים מותאם
מקלות הליכהWhatsApp Image 2022-02-10 at 23.29.35.jpeg

לפרטים נוספים והרשמה

טלפון - 04-6626512

קיבוץ מירב

מיקוד 1914800 

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page